Skip to main content

Odbojka na pesku

Istorija odbojke na pesku

Odbojka na pesku je nastala na plažama Kalifornije (SAD) 20-ih godina 20. veka. U početku je predstavljala samo zabavu, jer nije bila prihvaćena kao takmičarski sport. 
Od Olimpijskih igara 1966. u Atlanti, odbojka na pesku postala je deo olimpijskih sportova.

Najpoznatije nacije u ovom sportu su SAD i Brazil. U Srbiji postoje turniti koje organizuje Odbojkaški savez Srbije- Komisija za odbojku na pesku i oni se igraju u okviru Prvenstva države. 

Naši najbolji igrači: Ivan Bugarčić, Vladimir Knežević, Zoran Jovanović...
Ivan je jedini igrač koji je osvajao Prvenstva u tri države: Jugoslaviji, Srbiji, Srbiji i Crnoj Gori

Ivan Bugarčić (sedmostruki prvak države) 




Međunarodni uspesi naših takmičara:

  • 1. mesto na međunarodnom turniru u San Dijegu 1998.
  • 5. mesto na turniru na Menhetn Bič-u 1998.
  • 3. mesto na turniru u Limasolu 2000.
  • 5. do 8. mesta na Evropskom kupu u Zagrebu 2003.
  • 1. mesto na međunarodnom turniru u Limasolu 2005. i 2006.




Pravila igre

Dve ključne razlike u odnosu na  standardnu odbojku su vrsta terena (pesak umesto parketa ili betona) i broj igrača u ekipi- dva sa svake strane (u standardnoj odbojci ima po šest igrača na obe strane). 

Ostale razlike u pravilima odbojke na pesku i dvoranske odbojke:

  • Teren je 8x8 metara (kod dvoranske odbojke 9x9)
  • Dodir bloka se računa kao prvi kontakt
  • Standardi za suđenje tzv. duple lopte su mnogo storži u odnosu na dvoransku odbojku
  • Blaži su kriterijumi za prijem servisa
  • Igranje prstima iznad glave je dozvoljeno samo prilikom odbrane od smeča i to ako je putanja lopte iznad visine ramena igrača koji brani taj napad
  • Za napad je dozvoljen samo smeč (zabranjeno prebacivanje lopte prstima)

Takođe još jedna karakteristika je signalizacija rukama kojima igrač pokazuje svom saigraču potez koji planira da izvede. Signali se izvode rukom iza leđa i samim tim onemogućavaju protivnika da primeti i prepozna signal. Najčešći signali koji se koriste su dva prsta koja signaliziraju pokušaj blokiranja dijagonale, jedna ispružen prst kazuje da će igrač blokom štititi napad po paraleli i stisnuta šaka koja signalizira da igrač neće skočiti na blok.










Comments

  1. Da li mislite da ce se u nasoj drzavi u narednih 10 godina razviti i odbojka na pesku?
    Ne mislim naravno na rekreativnu odbojku koju ljudi svih uzrasta igraju na Adi i Lidu vec na profesionalno bavljenje ovog sporta. Ko zna, mozda ce Zemunska gimnazija ii Srednja turisticka skola sa Novog Beograda kroz saradnju uspeti da omoguce svojim ucenicima i ovakvu odojku. Pisem ovo zato sto su djaci iz ovih srednjih skola uglavnom sportisti, mislim dobro cula sam da je Jelena Karleusa isla u Srednju turisticku i da je nas sadasnji predsednik Aleksandar Vucic isao u Zemunsku, ali oni nisu sportisti. Oni se bave nekim drugim ,,sportom,, . Da ne zalazim sad u politiku :) Pozdrav od bivse ucenice!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Osnovni elementi u odbojci

Osnovni postulati: Dozvoljeno je odigravanje lopte odbijanjem bilo kojim delom tela Nisu dozvoljena dva uzastopna odigravanja istog igrača (osim u bloku) Ekipa ima pravo na tri uzastopna odigravanja Mreža ne sme da se dodirne ni jednim delom tela Razdelna linija između dva polja ne sme da se pređe (sme da se nagazi) Kada je igrač na servisu, ne sme da zgazi liniju terena Osnovni elementi u odbojci: Stav- pripremni i odbrambeni Igrač zauzima položaj iz koga je moguće da se najbrže kreće po terenu i najpovoljniju poziciju za izvođenje nekog elementa. U zavisnosti od situacije razlikujemo: Srednji , Visoki i Niski odbrambeni stav. Pripremni položaji : Čučnjevi - iz niskog položaja posle odbrane Klečanje i proklizavanje Ležanje (upijač, povaljka, sun, svrdlo-sun...) 1. 2. 2. 3. Odbijanje lopte čekićem i prstima Veoma je važno postaviti se na pravac lopte, tj. biti ispred nje celim telom. Odbojk...

Odbojkaška sekcija Zemunske gimnazije

Odbojkašku sekciju drži profesor fiziškog vaspitanja Saša Porubski. Treninzi se održavaju u sali Zemunske gimnazije, po dogovoru sa profesorom. Imamo ih bar jednom nedeljno, ali ako imamo neko takmičenje koje nam se pibližava imamo 2-3. Sve devojke i dečaci koji žele da se učlane mogu da dođu na probni trening, termini se uvek nalaze na oglasnoj tabli ili panou na ulazu u školu. Izbor članova se vrši uglavnom početkom svake školske godine. Od svih sekcija koje su dostupne u školi, najpopularnija i najuspešnija je odbojkaška. Nešto više o našim uspesima: 1. mesto na opštinskom takmičenju 2017-2019 (opština Zemun) Prvaci grada 2017. i 2018. (Beograd) Liga gimnazija 1. mesto 2018. i 2019. i 2. mesto 2017. Gimnazijada 3. mesto 2017. 2. mesto na međunarodnoj reviji sporta u Sarajevu 2019. Ove godine nas očekuju još Gimnazijada u maju i međuokružno takmičenje. Sekcija Gimnazijada 2017. Pehar za najbolju školu sportista 2017. Opštinsko 2017. ...