Skip to main content

Osnovni elementi u odbojci



Osnovni postulati:

  • Dozvoljeno je odigravanje lopte odbijanjem bilo kojim delom tela
  • Nisu dozvoljena dva uzastopna odigravanja istog igrača (osim u bloku)
  • Ekipa ima pravo na tri uzastopna odigravanja
  • Mreža ne sme da se dodirne ni jednim delom tela
  • Razdelna linija između dva polja ne sme da se pređe (sme da se nagazi)
  • Kada je igrač na servisu, ne sme da zgazi liniju terena

Osnovni elementi u odbojci:

  • Stav- pripremni i odbrambeni

Igrač zauzima položaj iz koga je moguće da se najbrže kreće po terenu i najpovoljniju poziciju za izvođenje nekog elementa.
U zavisnosti od situacije razlikujemo: Srednji,Visoki i Niski odbrambeni stav.




Pripremni položaji:

  1. Čučnjevi- iz niskog položaja posle odbrane
  2. Klečanje i proklizavanje
  3. Ležanje (upijač, povaljka, sun, svrdlo-sun...)

1.

2.
2.


3.






  • Odbijanje lopte čekićem i prstima
Veoma je važno postaviti se na pravac lopte, tj. biti ispred nje celim telom.
Odbojka se igra prvo glavom (dobro gledanje, predviđanje, ocenjivanje i odlučivanje), zatim nogama (postaviti se u susret lopti, prići joj ili se pomeriti od nje) i tek na kraju rukama (smeč, servis, blok, odbijanje). 



Čekić- odbijanje lopte podlakticama

Koristi se kod prijema servisa i u odbrani, najčešće obema rukama, ali može i jednom u prizemnom položaju. Ova tehnika se koristi za odbranu terena kada lopta ima veliku brzinu i blizu je tla i kada nismo sigurni da li ćemo dobro odigrati prstima.





Prsti- odigravaju se palcem, kažiprstom i srednjim prstom (samo njihovom površinom)

Prsti se mogu odigravati obema ili jednom rukom.
Dizanje je odbijanje lopte iznad glave najčešće prstima (ponekad čekićem) koje se koristi da bi se promenio smer lopte od primljenog servisa i što bolje pozicioniralo loptu napadaču (smečeru). Tehničar najčešće odigrava drugu loptu u akciji. Dizanje je glavni taktički deo odbojke jer tehničar mora biti toliko dobar da svojim napadačima omogući napad na mestima gde je blok protivnika najslabiji. Tehničar zato pored svojih igrača mora da prati i protivnike, pogotovo njihovo kretanje na mreži. U postavi na terenu igra jedan tehničar.







  • Servis- početni udarac
To je udarac lopte jednom rukom sa određenog mesta. Njime se započinje nadigravanje. 
Postoji više vrsta servisa: Flot servis, smeč servis, japanski servis,tenis servis,donji servis (koristi se samo u mlađim kategorijama-školice odbojke).




  • Blok
Blok je prva linija odbrane u odbojci i najefikasnija odbrana od smeča. Za blokiranje su zadužena tri igrača koja se nalaze na mreži. Glavna karakteristika dobrog bloka je prelazak rukama na drugu stranu mreže u trenutku skoka, jer ako ruke blokera stoje ravno, smečer će to iskoristiti i bloker će izblokirati smeč ali na svoju stranu, najčešće sebi ispod nogu ili blok-aut. 



  • Smeč
Ovo je najefikasniji i najatraktivniji oblik upućivanja lopte u protivničko polje a samim tim i osvajanje poena. Lopta dignuta iznad nivoa mreže se hvata u skoku u najvišoj mogućoj tački i što većom brzinom se upućuje u protivničko polje. Takođe pre smeča treba odraditi određeni zalet (pun zalet za smeč sa 4. metra ili kratki tzv. penal sa 3. metra). 









Comments

Popular posts from this blog

Odbojka na pesku

Istorija odbojke na pesku Odbojka na pesku je nastala na plažama Kalifornije (SAD) 20-ih godina 20. veka. U početku je predstavljala samo zabavu, jer nije bila prihvaćena kao takmičarski sport.  Od Olimpijskih igara 1966. u Atlanti, odbojka na pesku postala je deo olimpijskih sportova. Najpoznatije nacije u ovom sportu su SAD i Brazil . U Srbiji postoje turniti koje organizuje Odbojkaški savez Srbije- Komisija za odbojku na pesku i oni se igraju u okviru Prvenstva države.  Naši najbolji igrači: Ivan Bugarčić, Vladimir Knežević, Zoran Jovanović... Ivan je jedini igrač koji je osvajao Prvenstva u tri države: Jugoslaviji, Srbiji, Srbiji i Crnoj Gori Ivan Bugarčić (sedmostruki prvak države)  Odbojka na pesku na prvoj Olimpijadi 1996. Međunarodni uspesi naših takmičara: 1. mesto na međunarodnom turniru u San Dijegu 1998. 5. mesto na turniru na Menhetn Bič-u 1998. 3. mesto na turniru u Limasolu 2000. 5. do 8. mesta na Evropskom kupu u Zag...

Odbojkaška sekcija Zemunske gimnazije

Odbojkašku sekciju drži profesor fiziškog vaspitanja Saša Porubski. Treninzi se održavaju u sali Zemunske gimnazije, po dogovoru sa profesorom. Imamo ih bar jednom nedeljno, ali ako imamo neko takmičenje koje nam se pibližava imamo 2-3. Sve devojke i dečaci koji žele da se učlane mogu da dođu na probni trening, termini se uvek nalaze na oglasnoj tabli ili panou na ulazu u školu. Izbor članova se vrši uglavnom početkom svake školske godine. Od svih sekcija koje su dostupne u školi, najpopularnija i najuspešnija je odbojkaška. Nešto više o našim uspesima: 1. mesto na opštinskom takmičenju 2017-2019 (opština Zemun) Prvaci grada 2017. i 2018. (Beograd) Liga gimnazija 1. mesto 2018. i 2019. i 2. mesto 2017. Gimnazijada 3. mesto 2017. 2. mesto na međunarodnoj reviji sporta u Sarajevu 2019. Ove godine nas očekuju još Gimnazijada u maju i međuokružno takmičenje. Sekcija Gimnazijada 2017. Pehar za najbolju školu sportista 2017. Opštinsko 2017. ...